Používáme základní cookies z Vašeho prohlížeče. Pokud budete nadále prohlížet tyto stránky, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

Kurz přežití: městem na kole v zimě

Pohyb na kole má svá uskalí a zvláště když se objeví ranní mrazíky a brzy se stmívá. Pro Vás kdo si myslíte, že od října do března nejde jezdit, zkuste si dát tenhle náš kurz přežití a uvidíte, že to jde docela v pohodě.

10 long underwear.w600.h315.2x

1. "To abych si vzal teplé spodní prádlo"

Jestli vám stejně jako Limonádovému Joe vyhovují jegerhosny, tak směle do nich. Na těle je ideální mít vrstvu, která odvádí vlhkost od těla, protože co je mokré studí. Bavlna tento účel jistě splní, ale dnešní umělé materiály s příměsí vlny jsou naprosto ideální, hřejí a rychle odvádí pot do svrchních vrstev oblečení, kde se odpaří.

 

snowface650

2. "Zahalte se"

Jízda na kole není módní přehlídka, vynechte krátká trika odkrývající záda a zápěstí, volné svetry, objemné šály, pletená ponča, prostě vše co nějakým zpúsobem visí a brání pohybu. Kam nemůže vítr tam je teplo. Zabalte se do padnoucí voděodolné ale prodyšné větrovky s kapucí, ta kapuce je důležitá, bude vám krýt uši i krk. Ať je dostatečně dlouhá na zádech, ať vám netáhne na cemr (záda). Rukavice jsou nezbytností, nemusí být tlusté, stačí aby neprofoukly, na palčáky pozor, aby vám umožňovali ovládat brzdy a řazení. Nějaká tenká čepice se taky do podzimních plískanic hodí, ale kapuce je lepší. V dešti budete tak jako tak od pasu dolů komplet mokří, ale vy máte tvrdý kořínek, vezměte si na spodní podvlíkačky těsné kalhoty z rychleschnocího materiálu a něco na převlečení do batohu pro jistotu.

FotoJetsdfdgfhj3456

3. "Nepoťte se"

Co je tohle za radu ptáte se? Jak nepoťte se. No když se navlečete jak pumpa tak po pěti minutách šlapání do mírného kopce se budete potit jak sviňa. No a pak co, všechno propocené a v táhlém sjezdu vám začne být frišno. Mějte něco suchého teplého, ale ne na sobě, ale v batohu. Ať neprochladnete, když někde zastavíte a pak zase šup svetr do batohu a do sedel.

bike lights

4. "Být viděn"

Od tragédie vás může na potemnělé silnici dělit jeden pitomý odrazkový pruh na bundě. Že jezdíte ve městě, kde je v noci pouliční osvětlení? Tak tam je to za silného provozu a mokra možná vůbec nejhorší. Jeden neosvětlený cyklista se v té změti světel a odrazů ztratí jako nic a neštěstí je na světě. Vaše kolo by mělo připomínat diskotéku a způsobovat epileptické záchvaty a pokud na vás někdo zasvítí dálkovými světly měl by oslepnout na sto metrů jak ho oslníte odrazem od svého oblečení. Na blikačkách, reflexních pruzích a odrazkách se nešetří, tady jde o život. Bez helmy a reflexních prvků nikdy.

luxy

rozdíl mezi 50lx a 100lx

5. "Vidět"

Nepodceňujte ani svoje přední osvětlení, pokud uvidíte před sebe jen na tři metry budete muset jet krokem. Abyste využili potenciál kola i v naprosté tmě investujte do kvalitního světla, které vám dosvítí 20-30m před vás, pak už můžete šlápnout do pedálů, nebo to pustit z kopce.

2237514 jan zakopcanik v0

6. "Slunce v duši"

Ján Zákopčaník se se mnou doufám nebude soudit. To je má poslední rada, buďte v klidu, protože veselá mysl půl zdraví. Že na vás někdo troubí a vy jste promoklý až na kost a zároveň zpocení, prokrýlepána to byl nápad jet na kole a stejně zítra vyrazíme zase a zase, protože...

gettyimages 748596437 1516368710

Ať nám to šlape.

Ondra z unykátu

Vlastníte autorská prává na použité obrázky a nesouhlasíte s jejich použitím? Napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a budou ihned odstraněny.

If you own the rights of the pictures and don´t agree with its publication here, let me know Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . I will remove them immidiately.