Cyklistů ve městech rok od roku přibývá a tím i cyklo-stezek, cyklo-pruhů, cyklo-semaforů a kdoví čeho všecho ještě cyklo. Cyklista přesto nemá na růžích ustláno. Čechy jsou celkem kopcovitá země a tak se občas nevyhnete nějakým těm kapičkám potu na čele. Také chybí koncepční řešení cyklo-dopravy. Cyklo-trasy nejsou spojité, mizí a zase se objevují a tam, kde by cyklistovi dodali oporu, často chybí. To všechno se ale se vzrůstající oblibou kola jakožto dopravního prostředku mění k lepšímu. Tak vytáhněte kolo ze sklepa a přesvědčte se, že to jde. Tady máte pár tipů na co si dát ve městě pozor přehledně v 11 bodech.
1. Buďte vidět
Odrazky, reflexní pásky, reflexní boky plášťů, blikačky, světla, kontrastní barvy oblečení… Nikdy toho není dost. Každá další odrazka vám může zachránit zdraví. Zvláště v noci za deště vás motoristé snadno přehlídnou.
2. Nespoléhejte na to, že jste viděni
Nikdy! Radši zastavte, i když máte přednost. Uvědomte si, že chodci vás neslyší. Pořiďte si zvonek. Ten patří v Evropě mimo odrazek k povinné výbavě kola. Zvoňte a široce se usmívejte.
3. Víte co je za vámi?
Měníte směr. Ukazujte, mávejte rukou jako šílení. Auta jsou rychlejší. Koukněte se za sebe vždy minimálně dvakrát! Odhadnete tak lépe rychost zezadu se blížících aut. Pokud si nejte 100% jistý zastavte u krajnice, překonejte křižovatku jako chodec a pokračujte v jízdě za křižovatkou.
4. Nejezděte příliš blízko u kraje jízdního pruhu
Netlačte se na zaparkovaná auta. U podélného stání vám hrozí, že se přizabijete o dveře řidiče, který zrovna vystupuje a u podélného stání zase může někdo neočekávaně začít vyparkovávat se zhasnutými světly. Jezděte proto minimálně 1m od zaparkovaných aut. Nebdejte na nadávky nechápavých řidičů. Dejte pozor, někteří řidiči se vás mohou pokusit předjet i tam, kde není dost místa. Radši zpomalte, uhněte a pokud je to nutné radši zastavte. Nerozčilujte se. Nechte se bezpečně předjet.
5. Oboustranná ohleduplnost
Plazíte se do kopce na kostkách v jednosměrce krokem a za vámi šňůra aut? Cyklisté, buďme k řidičům také pozorní. Zastavte, vydýchněte se, nechte se bezpečně předjet. Oboustranná ohleduplnost je cesta k bezpečnějšímu městu pro všechny.
6. Dodržuj pravidla silničního provozu
Chceš, aby tě řidiči respektovali? Respektuj pravidla silničního provozu. Jízda na červenou, jízda po chodníku, nerespektování přednosti v jízdě, jednosměrky, stopky? To všechno jsou přestupky a pokud máte řidičák, tak vám i strhnou body. I cyklista může nezpřizpůsobivou jízdou způsobit těžkou dopravní nehodu a zůstat nezraněn. Křižovatku překonávejte podle pravidel, jinak zbytečně riskujete. Nejste si jistý jak překonat velkou křižovatku? Staňte se na chvilku chodcem.
7. Porušování pravidel
V některých místech jsou města řešená pro cyklisty výborně, někde dobře a někde vůbec. Někdy je opravdu těžké se drobnému porušování pravidel v rámci vlastní bezpečnosti a pohodlí vyhnout. Jednosměrka platí i pro cyklisty, neplatí pouze pokud je u značky tato tabulka
Je plno míst, kde by mohli být tyto doplňkové tabulky a nejsou, takže když už jedete v jednosměrce v protisměru, dávejte protijedoucím autům naprostou přednost.
Dále je s kolem zakázano jezdit po chodníku, ale do prudkého kopce je někdy lepší jet pomalu po chodníku než brzdit dopravu na silnici. Na některých silnicích v centru je povolena 70km/h, cyklistům tak v podstatě nezbývá nic jiného než použít chodník. Obecně používejte hlavu a pokud jedete po chodníku přizpůsobte se chodcům, při jízdě na chodníku nepoužívejte raději zvonek. Pokud je to nutné jeďte krokem, klidně i zastavte, mějte s chodci trpělivost, chodník je, jak název napovídá, spíše jejich prostor.
8. Sdílejte prostor
Ve městech se čisté cyklostezky takřka nevyskytují. Cyklostezka je takřka vždy prostor sdílený cyklisty, in-linery, skateboardery, chodci, psy, dětmi atd. Pro cyklisty tu žádná zvláštní přednost není. Proto i tady se musíme vzájemě přizpůsobit. Některé „cyklostezky“ jsou tak oblíbené, že se jim cyklisti vyhýbají. Jestli si chcete zamakat a jet 30km/h a víc, tak musíte na silnici.
9. Pozor na tramvajové koleje
Je to docela past. Zvláště tenké pláště snadno zapadnou do koryt kolejí a pak už "jdete" k zemi . Mokré koleje jsou zase velmi kluzké. Takže přes koleje pomalu a opatrně.
10. Kolo a pražská MHD
Kolo s sebou můžete vzít do metra, vlaků a přívozů PID, dokonce i do tramvaje, tam ale jen v některých úsecích, směrech a časech (do kopce a mimo odpolední špičku). Přeprava kola je v ceně jízdenky PID. Pamatuj, že kolo nepatří do autobusu. Více zde
11. (Ne)povinná výbava.
Povinně máte mít na silnici dvě nezávislé brzdy, bílou odrazku v předu a červenou vzadu a oranžové na šlapkách a ve výpletu kola. Za snížené viditelnosti je povinnost mít blikačky nebo světla. Helma není povinná od 18 let, není ale důvod ji nenosit. Hodí se zvonek, blatníky a kryt na řetěz. Vyplatí se vozit nářadíčko, lepení a lékárničku. K povinné výbavě cyklisty ve městě patří také úsměv a poděkování.
Tak ať to šlape, buďte dobří.
Zdraví Ondra z unykátu