Používáme základní cookies z Vašeho prohlížeče. Pokud budete nadále prohlížet tyto stránky, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

MÝTY O JEŽDĚNÍ V PRAZE NA KOLE

Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody. Výmluv proč to na kole po Praze nejde je spousty, pojďme si to ale uvést na pravou míru.

 

„Praha je samý kopec, je nepřátelská, hektická a doprava na kole je nebezpečná, fyzicky náročná, nepohodlná a pomalá.“ bývají argumenty těch, kteří kolo k dopravě po městě ještě nikdy nepoužili. Jezdím už čtyři roky po Praze na kole každý den a vím své: jde to.

Mýtus první – „Praha je na kolo moc kopcovitá.“

JB5cc73e a4

Ano pokud mám jednopřevod musím občas tlačit, ale pokud mám alespoň 3 převody vyšlápnu pohodlně kdejaký kopec. Chce to jen Prahu trochu poznat a plánovat si cestu tak, aby člověk nejezdil pořád do kopce a z kopce. Bojíte se, že se zpotíte, naplánujte si cestu s využitím MHD a Praha se pro Vás stane jedním pohodlným sjezdem, ani nebudete muset šlapat.

Mýtus druhý – „Praha nemá dostatečnou síť cyklostezek.“

SOT39d1a1 164707 1612967

Je pravdou, že systém pražských cyklostezek má díry, někdy tak velké, že je lepší vlézt do metra. Má ale i krásné úseky, po kterých překonáte i půl Prahy v klidu a krásným prostředím. Například úsek Praha hl. n. – Krejcárek patří k nejkrásnějším v Praze a jedná se o doslova zážitkovou jízdu. Úžasně se jezdí po ose Praha – Lihovar, Černošice, Dobřichovice a dále. Dobře se jezdí po páteřní cyklostezce Rudolfinum – Karlín – Libeň – Troja a dál. Právě objevování zapadlých klidných silniček a cyklostezek je kořením popojíždění na kole po Praze. Naleznete zapadlé kavárničky i zahradní restaurace, na které byste asi jinak nekápli.

Mýtus třetí – „Jet na kole po Praze je hazard a psycho.“

2 New York City

Velkoměsto je prostě hektické a cyklista musí být rozhodný a mít oči všude. Pokud jste vidět a dodržujete pravidla silničního provozu neriskujete více než chodec. Drtivá většina řidičů se k cyklistům chová nadmíru obezřetně. Najdou se sice vyjímky, ale když na vás někdo troubí, máte jistotu, že o vás ví a že se vám vyhne. A pokud se necítíte silní v kramflecích, můžete křižovatku nebo těch pár stovek metrů překonat jako chodec.

Mýtus čtvrtý – „Kolo je pomalé.“

Cycle low level traffic light

Mám vyzkoušeno, že kolo je stejně rychlé jako tramvaj a pokud máte na trase jeden a více přestupů je kolo rychlejší. Pohodovou jízdou bez pocení se dá jet i průměrně 15 km/h, navíc kolo má úžasnou prostupnost městkou džunglí a to i v dopravní špičce. Kombinace kolo a MHD patří k časově nejefektivnější dopravě po centru. A to se vyplatí.

Mýtus pátý – „Kolo je nepohodlné“

q3vn9z

Když máte blatníky a kryt řetězu nebo řemen, nemusíte se bát ušpiněných kalhot ani sukně, maximálně můžete trochu zmoknout. Navíc, v Praze se vždycky můžete „schovat“ do metra. A pokud se nechcete ani trochu potit a dojet nezadýchán a s grácií, sortiment elektrokol je nepřeberný, vyrábí se i skládací elektrokola a s těmi můžete i do autobusu.

Jezdit po Praze na kole není ani hazard ani odvaha ani protest. Je to prostě prima alternativa pro každého.

Koukněte taky na 11 doporučení pro jízdu na kole městem.

Ať Vám to šlape.

Ondra z Unykátu

(Pictures downloaded freely from internet. Thanks to the authors. Share is to live.)