Používáme základní cookies z Vašeho prohlížeče. Pokud budete nadále prohlížet tyto stránky, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

SEŘÍZENÍ PĚTI A TŘÍ RYCHLOSTNÍ NÁBOJOVÉ PŘEVODOVKY STURMEY ARCHER

Nábojová převodovka je takřka bezúdržbové zařízení. Přesto je občas nutné zkontrolovat, jestli je řazení správně seřízeno. Závisí na tom správné fungování a také životnost převodovky. Není na tom nic složitého a nepotřebujeme ani žádné nářadí. Zde je postup pro 3 a 5-ti stupňovou nábojovou převodovku Sturmey Archer.

 1. ZAŘADIT VYZNAČENÝ PŘEVOD 

U 3 rychlostní je to ten prostřední, tedy druhý nejlehčí stupeň.

U 5 rychlostní druhý nejlehčí.

packa dobre 

packa spatne

 

2. ZKONTROLOVAT POLOHU ŘADÍCÍ TYČKY

Tato tyčka se nachází v náboji a jejím pohybem se zařazují jednotlivé převody nábojové převodovky. Někdy má na sobě žlutý proužek (jako na foto).  Při zařazení druhého nejlehčího stupně musí žlutý proužek lícovat s koncem osy náboje. U nábojů, kde není žlutá značka, musí konec tyčky (začátek řetízku) při zařazení druhého nejlehčího stupně, lícovat s koncem osy náboje. Některá kola mají plastový kryt, ten stačí jemně vycvaknout rukou.

kontrolni otvor

serizeno

neserizeno1

neserizeno2

 

3. UPRAVIT POLOHU ŘADÍCÍ TYČKY

Pokud žlutý pásek či konec řadící tyčky nelícuje s koncem osy náboje je potřeba jeho polohu seřídit. Poloha řadící tyčky se upravuje primárně dorazem lankovodu. Lze ji upravit i šroubovým spojením lanka a řadícího řetízku. Před seřizováním povolte kontramatky.

kontramatky1

Doporučuji zařadit nejtěžší stupeň, aby lanko povolilo, zkusmo nastavit novou polohu, znovu zařadit druhý nejlehčí stupeň a zkontrolovat polohu žlutého proužku či konce řadící tyčky. Opakujeme, dokud není poloha tyčky dokonale seřízena dle kroku 2.

lanko dovnitr1 

lanko ven1

Po seřízení zase dotáhneme obě kontramatky, abychom zafixovali seřízenou polohu a je hotovo.

Potřebujete kolo demontovat, protože jste píchli? Návod na demontáž kola najdete zde.

 

Ať Vám to šlape.

Ondra z Unykátu